Barrier Lookout – první jarní hike

Tentokrát začnu sérii krátkých článků. Jak už jsme zmiňovala v předchozím příspěvku, jakmile začal tát sníh v horách začali jsme plánovat hiky/túry. V Rockies Mountain ještě i teď (červenec) bývá sníh, a proto celé jaro jsme plánovali tůry tady v bližších horách Kananaskis.

Poslední víkend v dubnu jsme naplánovali +- 15km túru (moje gps ukazuje sice víc, ale měří trošku víc km, než by měla) nazvanou Barrier Lookout. My jsme si k tomu ještě přidali Mt.Yates, který má 1996 m. n.m.

Níže je přidán záznam trasy s celkovým převýšením. Záznam si můžete stáhnout a zobrazit v Google Earth.

Na trase jsme potkali jen zbytečky sněhu, takže i když byl teprve duben, cesta byla krásně průchozí bez zimní výbavy.

Ještě se trochu vyjádřím tady ke Kanadské turistice. Prvním bodem je značení tras a celkově dostupnost map. Tak jak to známe z ČR a Slovenska značení tras tady nenajdeme. Většinou trasy nejsou značené vůbec anebo na takových těch významných trasách, kde chodí nejvíc lidí, je na začátku, v polovině a na konci nakreslen takový panáček nebo šipka na dřevěném kůlu. Tedy je celkem běžné, že téměř každou túru zabloudíme. Papírové mapy žádné nepoužíváme, protože opět tady nejsou tak “dobré” jako jsem zvyklá z ČR. Buď lze tady sehnat mapu s konkrétními túrami/hiky, ale už tam nenajdete jiné trasy než oficiální hiky, takže když se ztratíte stejně vám to nepomůže, často tyto mapy jsou krásné grafické, ale někdy tam chybí dokonce i vrstevnice. Anebo tady jsou topografické mapy/vojenské mapy, které jsem zatím viděla jen ve specializovaném obchodě a pořád vahám, jestli koupit nebo ne. Orientace samozřejmě lepší, vrstevnice tam jsou a dokonce snad i všechny pěšiny, ale tentokrát hodně nepřehledné a jsou v tak velkém měřítku, že často jedna mapa zahrnuje hodně malé území. To se taky moc nevyplácí, protože pokaždé jezdíme na hiky někam jinam…. No uvidím, jestli nějakou papírovou budu pořizovat.

Teď zní otázka, tak teda podle čeho chodíme? Nebo jak řešíme, když se ztratíme. Samozřejmě na google mapy nemůže ani trochu spoléhat. Za prvé žádné turistické trasy nemá a celkově tato oblast Kanady není moc dobře zmapovaná (vyjma měst). Za druhé hned po opuštění města ztrácíme telefonní signál v mobilu, ano Kanada je veliká a proto pokrytí tady není takové, na jaké jsme zvyklí. Často mobilní operátory po opuštění města zapínají roaming. Proto nemůžu dopustit opět na moje oblíbené OpentreetMap, které zatím ještě nezradily a všechny trasy, které jsme zatím šli, tam byly zaznačené.

Dost povídání a níže přikládám galerii fotek z výletu. Ještě využívám situace, že jsme si vzpomněla teď a musím poděkovat zejména Ferkovi a taky Martinovi za poskytnutí fotek z toho výletu, ale i z minulých (Ferkovi) a z budoucích!

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.