Vánoční období v Calgary

Zdravím vás všechny v Novém Roce!

I v Novém roce 2015 budu pokračovat v sepisování příběhů z našeho ročního pobytu v Kanadě. Tentokrát bych ráda připomněla Vánoční období, neboli předvánoční atmosféru, Sváteční dny až po Silvestr 2014!

“Předvánoční shon”

Předvánoční období bylo hodně náročné a to zejména v práci. Většinou se firmy snaží všechno dokončit před Novým Rokem, aby pak v lednu neměly co dělat. Stejně jako u Lukáše v práci bylo velmi “busy”, tak i my jsme měli plno práce.

U nás hlavním důvodem shonu byl zejména odjezd Barbary na Slovensko, a tak nás bylo v práci o jednoho méně. Samozřejmě s vánočním obdobím se vážou různé vánoční večírky, takže jsme měli každý den množství kateringu, ale také víc hodin, víc peněz a víc dýšek.

Hned v pondělí jsme měli katering pro 70 lidí, takže jsem šla do práce i o víkendu, ale to jsem se tady zmiňovala již v minulém článku. Na druhou stranu v práci mám raději, když máme toho hodně a když to tzv. “odsejpává” :). Takže i když jsem měla každý den tak 10 až 11 hodin v práci, byla to zábava. Se Sifou a Sivou jsem si sedla, dobře jsme si o popovídali a spolupráce během toho týdne byla skvělá. Já jsem se dostala víc k vaření, což mě nesmírně baví, když můžu připravit přímo před zákazníkem Beef bologneise nebo Seafood Linguini – má dva oblíbená jídla k přípravě, která se nemění a jsou v menu každý den, každý týden. (Jinak se obědové menu mění každý týden, vždycky jiná polévka a jiná další 3 až 4 hlavní jídla).

Tady bych se ráda zmínila i o dárcích, které jsem dostala v práci. Tato situace mi byla spíš trochu trapná, protože nikdo nic od šéfa nedostal jenom já. Nejdřív to začalo tím, že jsem se šéfa ptala, kde seženu králíka a sádlo na Štědrovečerní večeři – ani jedno jsme v obchodě neviděli. Siva mi řekl, že mi králíka sežene, ale také sádlo přes společnosti, které dodávají jídlo jen do restaurací. Jak řekl, tak se i stalo a poslední pracovní den, mi přinesl králíka a asi více než 20 kg sádla. Heh, vtipné, nakonec to dopadlo tak, že králíka mi věnoval a ze sádla jsem si odkrojila, tolik, kolik jsem potřebovala.

V průběhu týdne pak šéf nakoupil nějaké nové pánve do kuchyně, ale nějak to popletl a nebyly na indukci, takže mi jednu věnoval s tím, že když doma vařím, tak ji určitě využiji. A taky že jo, perfektní pánev, s kterou pořád vařím, protože jsme měli jenom jednu a co člověk uvaří na jedné pánvi? 😀 Už jenom k snídani člověk potřebuje dvě, na jedné opeče slaninku a na druhé pěkně vajíčko:) I když je potřeba říct, že teď vařím o trochu méně, protože veškeré jídlo a pití, kafíčko především mám v práci zadarmo. Takže kdykoliv si můžu cokoliv uvařit a sníst. Ale samozřejmě na vaření jsem nezanevřela, taky proto, že Luky stále si nosí obědy do práce:) – závodní jídelny se tady nevedou – Bohudík!

Už tehdy mi řekl Siva, že bude muset něco koupit Sifovi, protože mi pořád něco dává a on bude žárlit. Chichi, tak nakonec mu koupil myslím 6x pack piv:).
Poslední den v práci před Vánocemi nám pár věrných zákazníků přineslo nějaké dárky, jako bonboniéry nebo dokonce jsme dostali batohy od společnosti Transcanada. Siva se chtěl taky odvděčit za spolupráci a připravil si nějaké dárky pro Brendu, která nám věnovala batohy a mikiny a pro jejího spolupracovníka, kteří pro svou company zařizují přes nás katering a od kterých jsme měli největší odbyt. Jako jediná ženská mě šéf pověřil balením dárků a že prý si jeden můžu taky zabalit. A to byl teda dárek, který mi udělal největší radost. Dostala jsem krásny, kvalitní, ostrý japonský kuchyňský nůž a k tomu krásné přáníčko! Dneska doma krájím už jenom s ním! Dokonce i Luky měl hroznou radost.

Po tomto skvělém, ale náročném pracovním týdnu jsem šla do práce již jen v pondělí 22. prosince, který byl zároveň mým posledním pracovním dnem v roce 2014.

4. adventní neděle

V sobotu 20. prosince jsme vstávali brzo ráno a razili jsme směrem Edmonton. Cíl, ačkoli to zní dost komerčně a americky, byl zejména svého času Největší Shopping Mall na světě, nyní už ho nějaké větší předběhly. V jednu stranu to bylo asi 300 km, ale musím podotknout, že při ceně benzínu 65 – 85 centů za litr, se takto cestuje krásně. (1 dolar je cca 19 kč).

Tady přikládám pár fotek z výletu. Nicméně mě to město nijak zvlášť nenadchlo, stejně jako Calgary je to město průmyslové, kde se soustřeďuje zejména práce, která profituje z ropného průmyslu. Ačkoli je to hlavní město Alberty, je Edmonton ještě víc odříznutý od světa než Calgary, dokonce k horám je to ještě mnohém dál. Obchodní centrum bylo tak obrovské, že si nejsem jistá, jestli jsme ho vůbec celé přešli. Vevnitř je velký aquapark, zábavní park (horské dráhy, řetízkáče), zimní stadión na bruslení, vodní park s lachtaní show a dalších plno atrakcí a obchodů. Tam jsme strávili většinu času, koupili jsme si dárek k Vánocům a šli ještě obhlídnout centrum.

Centrum nás zajímalo hlavně z toho důvodu, abychom ho porovnali s Calgary, jestli má víc světýlek, nějaký Vánoční strom apod. Takže se světýlkama – tzn. vánoční ozdoby – to je podobné, možná má jen o trochu víc než Calgary a strom jsme jeden našli, ale taky nic moc. Snad to nečte žádný Edmontoňan.

Možná vás to bude zajímat, možná ne, ale tady, mluvím-li o Calgary, rozhodně neříkám, že to platí v celé Kanadě, mi přišlo, že vůbec Vánocemi nežijí. Možná je to tím, že tady žije mnoho imigrantů, kteří Vánoce neslaví, nebo je tak pohltila komerční záležitost, že si tak ani nevychutnají atmosféru, ale spíše nákupní šílenství. Dále jsem zaznamenala, že si v práci lidé ani nepřáli tak Merry Christmas než spíš Happy Holiday! Světýlka v centru Calgary nejsou téměř žádné, dokonce ani rodinné domky nejsou ozdobené. Většinou, co jsme viděli, buď je dům, který má ozdobené úplně všechno, má všechna umělá zvířata a Santa Clausy na zahradě a další srandy anebo domy a to je většina, kde nemají žádná světla. Když jsme se ptali na Christmas tree někde v centru města, tak nikdo netušil o čem mluvím a na co se ptám. Buď jsem dostala odpověď: zkontroluj na google, nebo žádný velký strom nemáme, nebo něco je v Zoo něco u Olympijského parku, ale nic nestojí za to: Wooow.

Divné, to mě zklamalo, u nás když se řekne, kde bude Vánoční stromek, všichni ví, že na náměstí, ať už to je Praha, Olomouc nebo Karviná. A to je to zásadní, tady žádná náměstí nemají:).

V neděli jsme byli sehnat kapra do čínského supermarketu T&T, Vánoční strom v Superstoru a také jsme byli navštívit Brendu a Bruce z našeho úplně prvního ubytování z Airbnb.com. Já jsem ji přinesla na ochutnávku nějaké cukroví, což pro ně nebylo podivuhodně nic extra, protože Brenda měla na sobě zrovna zástěru a pekla taky:). Ale návštěva byla pohodová, dali jsme si Brucovo nejlepší kafé a dokonce měli pro nás připravený dáreček. Vánoční stromeček jsem jim pochválila, i když se mi vůbec nelíbil, klasický bílý umělý vystřelovací stromek. Večer jsme zakončili naší první návštěvou kina. Byli jsme shlédnout poslední díl Hobita, který nás hrozně nadchnul. Takže kdo neviděl a je fanouškem Tolkienova příběhu – doporučujeme!

Vánoční přípravy

V pondělí jsem si užila poslední pracovní den a pak jsem si vychutnala v krásné Vánoční atmosféře přípravy na Štědrý večer. Jelikož Luky byl pondělí a úterý v práci a dokonce měl 14 hodinové směny, tak většina příprav zůstala na mně. To mě vůbec nevadilo, protože za tu dobu jsem toho stihla hodně, udělala si vánoční výzdobu, atmosféru, takže ze všech koutů to na mě vonělo sváteční atmosférou, jako bych byla doma:).

Tady asi nebudu popisovat, jak jsem dělala v Kanadě kapra a bramborový salát, ale jednoduše řečeno, jsme se snažili udělat takové Vánoce, na jaké jsme zvyklí z naších domovů. Zároveň to byly naše první společné Vánoce, takže jsme spojili všechno co jsme měli společné i odlišné. Samozřejmě byl bramborový salát, Vánočka s rozinkami a mandlemi, kapr (zlatý od Číňanů, byl menší než český rybníkový, chutnal stejně, ale byl méně mastný a tlustý, ale náš český mám raději), domácí chleba, jablečný štrúdl, králík na smetaně a tvarohový a jablečný koláč podle receptu od Lukyho mamky, které se nám úžasně povedly a byly nejlepší asi na celém Vánočním menu.

Níže přidávám fotografie od nás z “domů”, nejsem takový ten člověk co si vzpomene, zrovna když něco dělá, že by měl fotit, takže spoustu fotek nemám, spousta zajímavých věci jsem nezachytila. Co mě nejvíc mrzí, že jsem neudělala žádné fotky ani na Štědrý večer. Začala jsem sice snídaní, ale na tom to pak skončilo. Kdyby nás nevyfotil Wojta, tak nemáme žádnou fotku. Díky.

Vánoční svátky

Podle toho, co jsem naznačila, jsme měli Štědrý večer tradiční česko-polský. S námi na večeři ještě byl Wojta, takže jsme si to užili ve společnosti, ve které jsme také přistáli na kanadskou půdu.

K snídani jsme měli jablečný závin, vánočku nebo koláče, všechno house-made:). Fotku ze snídaně můžete vidět ve fotogalerii, to je všechno, co jsem stihla zachytit. Pak se mi ještě povedlo vyfotit rum, který přinesl Wojta na ochutnání:).

Těsně před začátkem večeře k nám přišli domácí nám popřát všechno nejlepší, přinesli nám uzeného lososa s čekankou ve formě předkrmu a nějaké jejich domácí cukroví. K večeři jsme měli kuřecí vývar, pak králíka na smetaně s vánočkou a samozřejmě kapra s bramborovým salátem.

K vánocům nám Ježíšek (pozor ne Santa Claus, k nám přišel Ježíšek s andílky) přinesl trekové hůlky, pyžama a diář na rok 2015 a knížku o horkých přírodních pramenech v Západní Kanadě. Dále jsme pak dostali od Brendy a Bruce trhací kalendář, kde na každý den je jedno anglické slovíčko a pak od Wojty mlýnek na pepř a sůl, což mělo pozitivní dopad na můj kuchařský um, protože jsem konečně začala solit! Do té doby jsem na sůl vždycky zapomínala:).

Těsně po Svátcích nám pak přišly krásné dárečky od Ježíška z Čech a to krásný nástěnný kalendář folklórního souboru Olza a konečně ošatku na chleba a teplé ponožky na kanadské zimy:).

Děkujeme!!

První Svátek Vánoční jsme strávili doma a večer k nám přišla Jola s Dankem, tak jsme si popovídali, jak jsme každý strávili kanadské Vánoce, dali si večeři a ochutnali cukroví. Mňaaaam!

Druhý Svátek Vánoční jsme již nechtěli sedět doma, tak jsme se vydali na kafíčko do Starbucksu a pak na procházku do tzv. McHugh Bluff Park, ze kterého jde krásně vidět Downtown a následně jsme se přesunuli do Lions Park na světelnou podívanou. Jednoduše řečeno jsme měli málo světel o Vánocích, tak jsme zamířili tam. Nějaké fotky jsem zachytila na mobil, bohužel kvalita je mobilní a k tomu ještě hrozně mrzlo!

Povánoční období a Silvestr

Po Svátcích následoval pracovní víkend. Tedy Luky šel do práce a já jsem se pustila do dokončování restů na mém blogu. Tehdy jste si mohli přečíst dva články ještě z listopadu a počátku prosince.

V sobotu večer jsme byli pak pozvaní domácími na kotlíkovou maďarskou fazolovou polívku, která byla připravená na ohni v kotlíku a všichni jsme se shlukli okolo. Atmosféra perfektní, poznali jsme další sousedy, pokecali a šli se zpátky zahřát do našeho kutlochu:).

poslední výlet v roce 2014

Předposlední den v roce jsme se rozhodli trochu provětrat auto a tak jsme se vydali na výlet do Kananaskis. Nejdřív jsme navštívili Canmore a velký sportovní second-hand s tím, že jsem uvažovali, že bychom si koupili běžky. Bohužel byly dražší než jsme předpokládali, tak jsme nakonec odcházeli s prázdnou. Pak jsme se byli podívat do Nakiska Ski Centre a na kraťoučký výlet ke Troll Falls. Ve fotogalerii můžete vidět krásný zamrzlý vodopád a také skalnatou skulpturu trola:)

Silvestr

Silvestr měl pak Lukáš opět pracovní a já vymýšlela, co bychom mohli podniknout. Jeden z návrhů bylo jít se podívat do centra, co se tam děje, ale jak jsme vyčetli na netu, nic velkého se tam asi dít nebude a taky to tak bylo. Nicméně pro všechny milovníky domácích mazlíčku je Calgary ideální místo na Silvestra, protože tady se nesmí pouštět žádné ohňostroje, nelze to tady ani koupit, dokonce ani na Nový rok nebyl žádný vidět. Něco málo mělo být v centru, ale nic velkého to nebylo. Jupíííííííí.

Silvestr jsme oslavili s přáteli Ivkou a Alešem, zahráli si deskovky a nadšeně o půlnoci vyšli ven se šampusy přivítat Nový rok. Venku se ale nic zvláštního nedělo, žádní sousedé, žádný hluk, auta jezdila jako normálně. Prostě Kanada!

V 2 ráno jsme se proběhli na autobus, který nám ale před nosem ujel, tak jsem se krásně na Nový rok projeli taxíkem.

Všem přeji krásný Nový rok 2015 a ty, které třeba zaujal náš příběh a chtěli by si něco podobného zažít upozorňuju ať sledují vládní stránky a nezapomenou, že kvóta na rok 2015 do programu Zažijte Kanadu se bude brzo otevírat. Zatím datum není známo, ale minulý rok to bylo 28. ledna a všech 1000 míst zmizelo do hodiny. Dokonce podle tohoto článku by se měla v roce 2016 pro evropské státy kvóta snížit o 50 % až 99 %, takže tento rok může být vaše poslední šance.

Mějte se krásně a šťastný Nový rok!

Leave a Comment

Your email address will not be published.