About me

Icefield Parkway

Everything get started in January 2014 when I’ve decided to go to Canada for one year Working Holiday Visa. From one year it became two years with Visa extension Young Professional, then third year gets started with my sponsorship and end up with Permanent Residency. To sum up we started our journey in September 2014 and still we live, enjoy life, work and breath in Canada, Calgary.  First two years I was very active in this blog and I have written down our every trip, hike or event. From each location I have amazing pictures which you can see in my blog posts. In the meantime I have realized that I’ve already seen so many places so I could put into map and actually start map my life.

 

This sites are about me and Lukas both coming from Czech republic (yeah most of my posts are in Czech). We like to travel, hike, eat, camp and do other outdoor activities. Whoever gets inspire from any of my photo, pin at the map, article, word, quote, … please feel free to contact me! 

 

Tyto stránky jsem založila v lednu 2014, když jsme začali plánovat náš roční výlet do Kanady.
V roce 2015 se články věnují již spíše cestám, krátkým jednodenním túrám, či vícedenním výletům. Každý článek doprovází fotogalerie, kde se snažím zachytit atmosféru jako přírody, tak našeho okolí přátel.

Rok 2015 se taky začínal měnit a my zjišťovali, že jeden rok nestačí na poznání všech kras nejen že celé Kanady, ale ani ne naši západní části. Proto jsme prostudovali naše možnosti a rozhodli jsme se požádat a další pracovní povolení. Od srpna 2015 jsme z Working Holiday přešli na Young professional, a tak dále můžeme prožívat náš “Kanadský sen”.

Ačkoliv blog od roku 2015 stagnuje, připravuji nové prostředí a celkově styl, ve kterém bych tyto stranky chtěla vést. Stále jsme v Kanadě a dneska už můžu říct, že se z nás stali rezidenti s trvalým pobytem, takže veškerá vizová problematika pro nás skončila.

 

Beata

Leave a Comment

Your email address will not be published.